מנהיגות שעירה

כל כלב זקוק למנהיג וצריך לדעת שמקומו הוא בתחתית ההיררכיה המשפחתית. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לגדל בבית כלב מאוזן ולמנוע בעיות התנהגות

מאת נעמה רולניק, יועצת אימוצים באגודה ומאלפת כלבים

כלבים הם חיות להקה שחיות במבנה היררכי. כשאנחנו מצרפים כלב למשפחה, עלינו לגרום לו להבין שהוא בתחתית הפירמידה. משפחות רבות נוטות לפנק את הכלב, הוא יושב עם הילדים על הספה כשהם צופים בטלוויזיה, ומקבל מהם במבה וליטופים. הכוונות של המשפחה אולי טובות, אך בפועל כל הפינוק הזה גורם גם לכלבים הכי פחות דומיננטיים להיות המלכים של הבית.

חשוב לזכור שכלב זקוק למנהיג כדי לדעת את מקומו, וכדי ליצור היררכיה וגבולות ברורים עלינו לגרום לכלב להבין שאנחנו המנהיגים ולא להיפך. הנה כמה המלצות שיוכלו לסייע לכם:

מזון: אצל כלבים האוכל הוא יצר הישרדותי והם לא יהססו להילחם עליו. לכן, הכלב צריך להבין שמי ששולט על המזון שלו הוא המנהיג שלו. האכילו את הכלב שלכם בשעות מסודרות ולזמן מוגבל, הרגילו את הכלב כבר מגיל צעיר שאתם יכולים להכניס את היד לצלחת שלו כשהוא אוכל והמשיכו בתרגיל זה מדי פעם גם כשהוא מתבגר. האכלה של הכלב מהצלחת שלכם היא בעייתית, ויכולה לגרום לכלב להבין שהוא הצליח להוציא ממנהיג הלהקה מזון ובכך להשתוות אליו במעמד ההיררכי. שימו לב שגם הילדים לא נותנים אוכל כשאתם לא מסתכלים. הרבה פעמים מאבקי הכוחות הגדולים של הכלב הם מול הילדים. הם פחות סמכותיים וקטנים פיסית כדי להוות איום, ולכן כדאי לתת לילדים להיות אחראיים על האכלת הכלב ובכך ליצור היררכיה מלאכותית.

צעצועים: בעלים רבים סבורים שכלב מאושר הוא כלב שברשותו שפע של משחקים ובכל פינה בבית יש לו כדור, חבל, בובה או עצם לעיסה. יש כלבים עם נטייה לרכושנות ולכן הצעצועים צריכים להיות ברשות הבעלים. מומלץ לתת לכלב לשחק עם צעצוע ספציפי מדי פעם ולזמן מסוים ואחר כך לקחת אותו שוב אליכם. צעצועים ניתן לחלק לשתי קטגוריות – צעצועי לעיסה וצעצועים למשחק. את אביזרי הלעיסה כדאי לתת לכלב בזמן שהוא לבד ומשועמם, וכשאתם חוזרים הביתה קחו אותם חזרה. בצעצועים כמו חבל או כדור ניתן לשחק עם הכלב 10 דקות או שעתיים ולאחר מכן מומלץ לקחת אותם מהישג ידו. קחו בחשבון שצעצועים שזמינים לכלב כל הזמן מאבדים לא פעם את האטרקטיביות שלהם בעיניו ולא בטוח שהם יעניינו אותו כשאתם תרצו שהוא ישחק אתם.

גובה הכלב: רבים מביאים כלב כדי שיהיה להם עם מי להתכרבל במיטה או על הספה מול הטלוויזיה, אבל בפועל הדרך הנכונה לגרום לכלב להבין את מקומו היא לתת לו להישאר בגובה הרצפה. ברגע שכלב עולה למעלה בגובה הוא למעשה מטפס במעמד ההיררכי. אתם אולי לא תרגישו את זה בהתחלה, אבל זה עלול להגיע למצב שכשתבקשו מהכלב לרדת מהספה הוא יחשוף עליכם שיניים ואפילו יינשך.

כניסה ויציאה: כשאתם יוצאים ונכנסים הביתה חשוב להיות הראשונים, אלה שמובילים את הכלב. כך בעצם אתם מראים לכלב שאתם הם אלה שקובעים ושהוא מובל על ידיכם. הדרך הנכונה לעשות זאת היא להושיב את הכלב, לפתוח את הדלת, לצאת, ורק אז לתת לכלב פקודה לצאת.

פקודות משמעת: כדי לחזק את הקשר עם הכלב ולבסס את המעמד שלכם כמנהיגים, מומלץ ללמד את הכלב משמעת בסיסית ופקודות בסיסיות כמו: שב, ארצה, רגלי, אליי ועוד. המטרה היא לא להפוך אותו לכלב עם משמעת בסיסית של "חייל" בעוקץ, אלא לאתגר אותו מנטלית ולתת לו תחושה של מימוש פוטנציאל. עבודה עם הכלב גורמת לו להיות ממושמע וקשוב, מלמדת אותו דחיית סיפוקים ועוזרת לכם לתקשר עם הכלב טוב יותר. זכרו שאתם מגדלים כלב (גזעי או מעורב) שאמנם חי בדירה, אך בכל זאת קיים בו סט שלם של כישורים כמו רעיית צאן, שמירה, ציד, גישוש ועוד הרבה תכונות שונות שטבועות בו ורק מחפשות דרכי ביטוי. עד שלא נמצא לכלב את העדר הראוי, כדאי לפחות לעזור לו לפרוק חלק מהאנרגיות בעזרת עבודה על פקודות משמעת.

חשוב להבין שכמות הצעצועים, טיב המזון או מתן חיסונים בזמן הם רק חלק מהפרמטרים שדרושים כדי לגדל כלב מאושר. כלב צריך לדעת את מקומו ולשם כך הוא זקוק למנהיג ולמישהו שיכניס לחייו סדר ומשמעת. בנוסף הוא זקוק לפעילות שתתאים לרמת האנרגיה שלו. יש כלבים בעלי רמת אנרגיה מתונה שיסתפקו בטיול של 10 דקות וכלבים אחרים יזדקקו לכמה שעות ביום. רבים מרעיפים על הכלב כמויות גדולות של אהבה, פינוקים ונשיקות, אך זה עלול ליצור אצל הכלב תחושה שהוא זה ששולט בבעליו ובהמשך לגרום לבעיות התנהגות שונות. הדרך הנכונה להימנע מכך היא לגדל כלב שיודע שהוא כלב ולא להתייחס אליו כמו ילד עם תכונות אנושיות.

 

צילום תמונה: אירה פרוהורובה