אופנת המלינואה

כל תקופה וגזע הכלבים הפופולרי שלה. בשנים האחרונות מוצפות הכלביות בכלבי רועים, ביניהם כלבי המלינואה שהתפרסמו הודות ליחידת עוקץ. הם חכמים ומלאי פוטנציאל, אך כמו כל גזע על בעליהם לדעת כיצד לאלף ולטפל בהם ולספק להם גירויים מתאימים

לאורך השנים אנו מבחינים בגלי פופולריות הקשורים לביקוש של גזעי כלבים שונים. אם בעבר היו אלה דלמטיים, לברדורים וגולדנים (בעקבות סרטים מצליחים), ומאוחר יותר כלבים קטנים פיסית כמו שיצו ופומרניאן, בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בנטישה של כלבי רועים, ביניהם כלבי מלינואה.

החשיפה של יחידת עוקץ, על לוחמיה האנושיים וחבריהם הלוחמים על ארבע, הפכה את כלבי המלינואה, שנבחרו לפעילות מבצעית ביחידה, למבוקשים מאוד. וכך אנשים רבים מתעניינים בגזע הלוחם, החכם והמגן, מבלי לחשוב האם הוא מתאים לאורח חייהם ואם הם מסוגלים לספק את כל צרכיהם. וכשיש ביקוש צצים בתי גידול פיראטיים, שהם בעצם חלק מתעשיית הרבעות מכוערת ואכזרית, שפולטת אל מעגל הכלבים הנטושים בישראל עוד כלבי מילנואה, אשר בהיעדר חינוך נכון מגיל צעיר מפתחים לא פעם בעיות התנהגות וננטשים.

דוד וטין, לשעבר לוחם ביחידת עוקץ ומי שלאחרונה הוציא לאור את הספר "הוקי", שמתאר את חייו של לוחם וכלב המלינואה המלווה אותו בשירותו הצבאי, מספר על הגזע המיוחד: "גזע הרועה בלגי מסוג מלינואה הוא אחד מגזעי הכלבים המדהימים שיעשו הכול בשביל הבעלים שלהם. הם חכמים, נאמנים, צייתנים, אוהבים לשחק ומדהימים עם ילדים. חשוב מאוד לאמץ כלבים מסוג זה רק אם מבינים בגזע ויודעים איך להתנהל איתו. מלינואה זקוק לאהבה, למשמעת, לחינוך קפדני ולהוצאת אנרגיה בכל רגע נתון. יחידת העוקץ של צה"ל בחרה בכלב הזה ומעבירה אותו תהליך של אילוף, אימון ותרגול כ-6 חודשים אינטנסיביים. קשה שלא להתאהב בכלבים האלו, אך הם דורשים התייחסות מיוחדת".

בבית המחסה של האגודה ננטשו לאחרונה לא מעט כלבי רועים ומלינואה. חלקם כבר מצאו בתים מאמצים, וכעת אנו מחפשים בעלים לשתי כלבות מלינואה מעורבות – ויקי בת ה-8 חודשים (בתמונה מימין) ובובה בת השנה (משמאל). שתיהן חכמות ומלאות בפוטנציאל וממתינות לבעלים מנוסים בלבד, כאלו שיודעים להנהיג את הגזע הייחודי ומוכנים להשקיע באילוף.

מדוע כלבים אלה ננטשים? ברוב המקרים הבעלים מאמצים את הכלב בעודו גור קטן וחמוד, מבלי לברר וללמוד כיצד יש לספק את צרכיו הספציפיים של הגזע. חודשים ספורים לאחר מכן הם נוטשים אותו בשל קשיים שונים שהיו יכולים להימנע מראש ולעתים אף לאחר שנעשו נזקים בחינוך הראשוני, מבלי להתכוון כמובן. "לכל גזע אופי מיוחד משלו הנובע מהתכונות הטבועות בו", מסבירה מאלפת הכלבים נעמה רולניק. "כיום, כאשר הכלבים אינם ממלאים את התפקיד שיועד להם בעת פיתוח הגזע שלהם והשבחתו, על הבעלים לגלות אחריות יתרה בסיפוק הצרכים המיוחדים לכל גזע. אימוץ כלב רק על פי גזעו ומראהו החיצוני עלול להסתיים במפח נפש, ולכן יש ללמוד על הגזע המועדף, אופיו ותכונותיו המיוחדות, ולשקול בכובד ראש האם כלב זה אכן מתאים לבעלים העתידיים, לביתם ולסגנון חייהם".

עוד על כלבי רועים ומלינואה, צרכיהם המיוחדים והדרכים לספק אותם ניתן לקרוא כאן.

לצפייה בבעלי החיים המועמדים לאימוץ באגודה לחצו כאן.