תדאג לכלב שלך

המבצע הארצי לסירוס ועיקור כלבים של משרד החקלאות הושק באגודה בנוכחות שר החקלאות שלום שמחון, חבר הכנסת איתן כבל והזמרת ירדנה ארזי

השבוע יצא לדרך מבצע ארצי לעידוד עיקור וסירוס כלבים של משרד החקלאות תחת הכותרת "תהיה בנאדם – תדאג לכלב שלך". מטרת המבצע, שנערך זו השנה הרביעית, הנה צמצום מספרם של הכלבים הנטושים ומניעת המלטות של גורים לא רצויים. במסגרת המבצע יכולים בעלי כלבים לעקר ולסרס את כלביהם במחיר מיוחד בתמיכת הממשלה, אשר הקצתה 1.65 מיליון ₪ לנושא.

השקת המבצע נערכה באגודת צער בעלי חיים בישראל, אליה הגיעו שר החקלאות שלום שמחון, חבר הכנסת איתן כבל, העומד בראש שדולת חברי הכנסת למען בעלי החיים והזמרת ירדנה ארזי, שהקליטה את תשדיר הרדיו המלווה את המבצע. השלושה ערכו סיור במתחם האגודה, שוחחו עם העובדים והמתנדבים במקום וקיבלו סקירה על מצב הכלבים הנטושים בישראל.

על פי הערכות מדי שנה ננטשים בישראל 100 אלף כלבים. רובם מוצאים את מותם בסבל רב ברחובות (מתאונות, התייבשות, רעב, מחלות או התעללות) או בהמתת חסד בכלביות השונות מאחר ואין מספיק אנשים המעוניינים לאמץ אותם. רבים מהכלבים הנטושים הם גורים, אשר נולדים בבתים לכלבה לא מעוקרת, ובעליהם מתקשים למצוא עבורם בתים מאמצים. הפיתרון ההומאני היחידי לבעיה זו הם ניתוחי העיקור והסירוס, אשר מצמצמים את מספר המלטות הגורים ותורמים להפסקת מעגל הקסמים רב השנים של מאות אלפי המלטות ומאות אלפי המתות.

חשוב לציין כי לצד הצמצום ההכרחי של ההמלטות הלא רצויות, לעיקור ולסירוס יתרונות נוספים: ניתוחים אלה משפרים את איכות חייהם של הכלבים, מאריכים את תוחלת חייהם ובעקבותיהם נמנעות מהכלבים מחלות שונות. לצערנו, בעלי כלבים רבים מחזיקים בדעות המוטעות כי יש לתת לכלבה להמליט לפחות פעם אחת, כי ניתוחי הסירוס והעיקור אינם טבעיים וכי לניתוחים אלה מתלוות תופעות לוואי. ובכן, ניתוחים אלה מונעים יצירת הורמונים המכתיבים התנהגות מינית, כך שהכלבים אינם מרגישים החסך כלשהו, ואילו תופעות הלוואי השוליות ניתנות לטיפול. בסופו של דבר אחריות היא מילת המפתח. על בעלי הכלבים להבין כי הם אחראים לא רק לכלב שלהם אלא גם לדורות הבאים ולכן עליהם לדאוג לסרס ולעקר את כלביהם.

מבצע העיקורים והסירוסים מאפשר לבעלי הכלבים לבצע ניתוחים אלה במחירים מוזלים במרפאות וטרינריות בכל הארץ, אשר פרטיהן מופיעים באתר משרד החקלאות. מחירי המבצע: עיקור כלבה – 400 ₪ לכל היותר וסירוס כלב – 420 ₪. במקרים מיוחדים, כגון ניתוח כלבה בהריון, כלב גדול במיוחד או כלב שגילו מעל 7 שנים, רשאי הווטרינר לגבות 200 ש"ח נוספים. בנוסף, כלבים מעוקרים או מסורסים יזכו את בעליהם בהנחה של כ-60% באגרת הרישיון והכלבת.

אנו, באגודת צער בעלי חיים בישראל, מעודדים ומברכים על קיום המבצע, לוקחים בו חלק פעיל, וגובים עבור ניתוחי הסירוס והעיקור סכומים נמוכים יותר מאלה המומלצים על ידי משרד החקלאות. במרפאה הווטרינרית של האגודה תוכלו לעקר או לסרס את כלבכם תמורת 250 ₪ בלבד. במקרים מיוחדים המצוינים מעלה המחיר יהיה 400 ₪. כמו כן מבצע עיקור וסירוס החתולים באגודה עדיין נמשך, ובמסגרתו אנו מסרסים ומעקרים חתולים במחיר של 100 ₪ בלבד.

ירדנה ארזי עם טיקו, פינצ'ר מעורב בן שמונה חודשים, שממתין באגודה לבית חם
ירדנה ארזי עם טיקו, פינצ'ר מעורב בן שמונה חודשים, שממתין באגודה לבית חם