השידוך המושלם

אל תסתכלו בקנקן: כשמאמצים כלב חשוב שאופיו ורמת האנרגיות שלו יתאימו לאורח החיים שלכם. בחירה על סמך גזע או מראה חיצוני בלבד עלולה להסתיים בפתח נפש

מאת נעמה רולניק, יועצת אימוצים באגודה ומאלפת כלבים

אנשים רבים בוחרים לאמץ כלב על סמך תמונה או מראה של גזע מסוים שאותו הם מכירים. לדוגמה, כלבי האסקי סיבירי הפכו לאחרונה לפופולאריים הודות לעיניהם הכחולות ולפוטנציאל שלהם להפוך לדוגמנים ברשתות החברתיות, אולם בעליהם לא תמיד מכירים את האופי המאתגר שלהם ובמקרים רבים הם מוותרים עליהם אחרי כמה חודשים. רבים מתלהבים גם מכלבי מלינואה לאחר שהתרשמו מיכולותיהם בזמן עבודה במשטרה או בצבא, אך בפועל הם לא מבינים את רמת האנרגיה שלהם ואימוץ כזה צפוי להיכשל.

כדי שהאימוץ יהיה באמת מוצלח, והכלב יהפוך לבן משפחה ולחבר מאוזן שניתן לספק את כל צרכיו, חשוב שההתאמה בין הכלב לבעליו תהיה מקסימלית. לכל אחד מאתנו יש אופי שונה, תחביבים אחרים ורמת אנרגיה מסוימת. גם הכלבים שונים זה מזה ולכן אם החלטתם לאמץ כלב חשוב שאופיו ורמת האנרגיה שלו תתאים לכם ולאורח החיים שלכם.

אוהבים להיות בבית
אם אתם אנשים שמסיימים את יום העבודה ומחפשים מישהו להתכרבל אתו על הספה מול הטלוויזיה, הבחירה הנכונה עבורכם תהיה כלב בוגר בן 3 שנים ומעלה בעל אנרגיות נמוכות, כלב שיהיה נינוח ורגוע בבית ושיכול להסתפק בטיולים קצרים לאחר יום העבודה. כלב בעל רמת אנרגיות גבוהה אולי ילהיב אתכם בהתחלה אך בטווח הארוך הבחירה עלולה להתיש אתכם. הכלבים המתאימים לכם יכולים להיות פקינז, שיצו או כלבי רועים כמו פרינאי.

היכון, הכן רוץ
אם אתם אנשים פעילים, כאלה שיום שלם בלי פעילות משגע אתכם, אם אתם אוהבים לעשות הליכות או ריצות בפארק, ואם בשבתות אתם מטיילים או מבלים בים, הכלב המתאים לכם יהיה כלב צעיר ואנרגטי שישמח לצאת אתכם לריצה ארוכה בסוף היום. אם תאמצו כלב בעל רמת אנרגיה נמוכה, סביר להניח שהוא יעדיף טיולים קצרים יותר ואז תאלצו לצאת לפעילות ללא ליווי, דבר שיחמיץ את המטרה. הכלבים המתאימים למשימה יהיו כלבי צייד אתלטיים או כלבי רועים כמו בורדר קולי או רועה גרמני/בלגי שהם כלבי עבודה שזקוקים להרבה אתגר. במקרה כזה גם חשוב שתהיו טיפוסים אסרטיביים שיודעים להציב גבולות.

גיל הזנב
אם יצאתם לפנסיה ויש לכם פתאום הרבה זמן פנוי, הילדים עזבו את הבית ואתם מחפשים משהו שימלא את החלל שנפער ובעיקר ייתן לכם חום ואהבה בכל בוקר או בכל פעם שתכנסו הביתה, כלב יהיה החבר המושלם. הכלב המתאים במקרה הזה הוא דווקא כלב בוגר וקטן ממדים, כלב עם חינוך בסיסי לצרכים שלא דורש שינקו אחריו כל שעתיים. בחירה בכלב צעיר תדרוש מכם טיפול אינטנסיבי שכולל ניקיונות וריצות אחרי הגור השובב, ובחירה בכלב גדול וחזק עלולה להיות מסוכנת כשהכלב ימשוך אתכם בזמן טיולים.

שומר הראש
אם כל החיים חלמת על כלב ועכשיו הגעת לשלב שבו עזבת את בית ההורים, שכרת דירה ויש לך את ההזדמנות לאמץ חבר על ארבע שגם יעניק לך תחושת ביטחון, חשוב לזכור כי כלב הוא בהחלט חבר לחיים, אך חשוב לבחור בכלב שלא ירגיש שהוא תחליף לבן זוג. יש כלבים שנוטים להיות דומיננטיים ומגוננים ואז הם לא ירשו לאף אחד להתקרב אליך. כשאת מאמצת כלב, מומלץ לבחור בכלב עם אופי כנוע ופחות דומיננטי שתוכלי לשלוט בו.

נשואים פלוס
אם יש לכם ניסיון בגידול כלבים וכעת, כשלמשוואה נוספו ילדים, אתם שוקלים לאמץ חבר על ארבע, הכלב הוא בהחלט תוספת נהדרת למשפחה. הוא יכול להיות כמו אח קטן, הוא עוזר לילדים להיפתח ומלמד אותם מהן אחריות וחמלה, אך יש כמה דברים שצריך לקחת בחשבון. הדבר הראשון הוא שלכלב תהיה סבלנות רבה לילדים, וגם אם הם ימשכו לו בזנב או באוזניים הוא לא יסתובב וייתן להם ביס. כשיש תינוק בבית, לא בטוח שהדבר הנכון יהיה להביא "תינוק" נוסף. גור זקוק להשגחה מרובה, נוטה ליילל והוא עדיין משחק עם השיניים ועלול לשרוט. במידה והטיולים עם הכלב באחריות ההורים, אפשר להביא כלב גדול ממדים שאוהב ילדים. אם אתם רוצים שהילדים ייקחו חלק פעיל יותר בטיפול, מומלץ לקחת כלב קטן שלא ימשוך אותם בטיול. כלבים שהם אידאליים למשפחה הם כלבי לברדור וגולדן שאוהבים ילדים, אך יש לקחת בחשבון שהם כלבים גדולים ואנרגטיים ובתור גורים הם עלולים לעשות הרבה נזקים. גזעים קטנים שמתאימים הם טריירים, שועליים, פודלים ושיצו.

באגודה נמצאים המון כלבים שממתינים לפגוש את הבעלים שיגדלו אותם באהבה כל חייהם. בתהליך האימוץ יועצי אימוץ יסייעו לכם לבחור את הכלב המתאים, ישיבו על שאלות ויעניקו לכם טיפים רלוונטיים. במקומות אחרים מומלץ להתייעץ עם אדם מנוסה שמכיר את הכלבים או עם מאלף מקצועי. כשמדובר בכלבים גזעיים, כדאי לחקור ולקרוא על תכונות הגזע ועל הצרכים הספציפיים שלהם. זכרו כי אימוץ כלב על סמך מראהו החיצוני, ללא כל התחשבות באופי שלו ובאופי שלכם, עלול להיכשל ולהסתיים במפח נפש לשני הצדדים.

 

צילום תמונה: אירה פרוהורובה