אמא מחליפה

נציגי האגודה חילצו גור חתולים שאומץ על ידי קופה בפינת חי. הגור הובא למרפאת האגודה כשהוא תשוש וסובל מניוון שרירים

סיפורים אקזוטיים על אודות בעלי חיים המאמצים גורים ממין שונה מופיעים לעתים באמצעי התקשורת ושובים את ליבנו. מקרה שכזה אירע בשבוע שעבר בפינת החי שבקיבוץ ניר אליהו הסמוך לכפר סבא.

אישה שביקרה במקום התקשרה למשרדי אגודת צער בעלי חיים בישראל וסיפרה על גור חתולים שאומץ על ידי אחת הקופות ונראה במצב לא טוב. נציגי האגודה הגיעו לפינת החי שבקיבוץ והבינו מהעובדים במקום כי גור החתולים נקלע בטעות לכלוב, בו שוהים ארבעה בבונים – זכר ושלוש נקבות. הקוף הזכר עבר סירוס, אך שלוש הנקבות לא עוקרו ולכן הצורך האימהי עדיין קיים בהן.

הנקבה הדומיננטית של חבורת הקופים החליטה לאמץ את הגור כבנה ולא עזבה אותו לרגע. בעקבות כך כל ניסיונותיו של הגור להגיע למקורות המזון נכשלו, והוא הפך לרעב ותשוש. עובדי פינת החי טענו כי לקיחת החתול מידי הקופה תגרום לה לעוגמת נפש וכמו כן הפך הסיפור לאטרקציה של ממש. אולם לעיני נציגי האגודה עמדו טובתו של החתול המסכן והחשש לגורלו והם ביקשו להוציאו מכלוב הקופים.

למחרת הגיעה אל המקום תמר פרדמן, מומחית לקופים מפארק הקופים בן שמן, שקבעה כי יש להוציא את גור החתולים מהכלוב. ניסיונות החילוץ לא צלחו ונציגי האגודה שבו לפינת החי למחרת. לאחר כמה שעות של ניסיונות הצטרפה לצוות האגודה ד"ר דגנית בן דב, הממונה על חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות.

הקושי בחילוץ גור החתולים נבע ממבנה הכלוב של הבבונים, שמורכב משני תאים וביניהם דלת גיליוטינה, המפרידה בין התאים. בתיאום משותף, כשכל אחד מהם נמצא בצידו האחר של הכלוב, המתינו נציג האגודה וד"ר בן דב לרגע בו ייפרד הגור מהקופה. בשלב מסוים שחררה הקופה את החתול, שפסע לרגע לעבר התא השני של הכלוב, ודלת הגיליוטינה שנסגרה הפרידה בין הגור לאמו המאמצת.

הגור המותש הובא לאגודה, קיבל אוכל מזין ובבדיקה וטרינרית אובחן כי הוא סובל מניוון שרירים ברגליו. ניוון זה נגרם בשל אחיזתה של הקופה את הגור כאילו היה גור קופים, כאשר ידה עוטפת את ביטנו וארבע רגליו נותרות באוויר, וכך נמנע ממנו להשתמש בהן. במשך מספר ימים התאושש הגור, ועבר תרגילי פיזיותרפיה לחיזוק רגליו. בקרוב ניתן יהיה לאמץ את גור החתולים, שישמח לגדול בבית חם עם משפחה אוהבת.