שעלת המכלאות

מהי שעלת המכלאות? כיצד נדבקים, מהם התסמינים ואיך ניתן להתגונן מפני המחלה?

מאת ד"ר הילה ברקת, וטרינרית האגודה

 

"הכלב שלי נחנק", אמרה גברת גלר בדאגה, "נראה לי שתקוע לו משהו בגרון!". לידה עמד צ'ומפי, מכשכש בזנבו, מעט נזלת בקצות נחיריו, מחכה לקבל עוד עוגיה.
צ'ומפי, כלב מטופל ומחוסן בן 11 שנים, החל לחוש ברע כבר אתמול בערב. הוא אכל מעט ונראה חסר מצב רוח. קצת אחרי הטיול הלילי הוא החל להשתנק ולהשתעל בקולניות במשך דקות ארוכות ולבסוף פלט מעט קצף רירי. בבדיקה כללית לא היה חום גבוה. הכלב נשם נשימות קצובות ורגועות, ובבדיקה ספציפית למערכת הנשימה לא נמצאו סימנים המעידים על מצוקה נשימתית או מחלת לב/ריאות.

הסימנים למחלה של צ'ומפי התמקדו בדרכי הנשימה העליונות בלבד והובילו למסקנה שככל הנראה הכלב נדבק בשעלת המכלאות (Kennel Cough או Infectious Tracheobronchitis). הגורמים למחלה כוללים גם וירוסים וגם חיידק עיקרי אחד מדבק במיוחד ושמו בורדטלה. החיידק והווירוסים עוברים בקלות מכלב לכלב (כלבים בלבד!) דרך הפרשות השיעול והנזלת. לכן במכלאות, פנסיונים, כלביות ותחנות הסגר, בהם צפיפות הכלבים היא גבוהה, הסיכוי להידבק עולה. תוך 3-10 ימים מתפתחת דלקת בדרכי הנשימה העליונות.

לרוב, הדלקת חולפת מעצמה תוך 2-3 שבועות. אולם לעתים, במיוחד בכלבים בעלי מערכת חיסונית חלשה (גורים ומבוגרים) או בסטרס, הדלקת חמורה ומתבטאת בשיעול חריף ("שיעול נבחני"), בחולשה, חוסר תיאבון, חום גבוה, נזלת מוגלתית, ליחה והקאות. במקרים אלו, יש לקחת את הכלב למרפאה וטרינרית על מנת שייבדק ויקבל את הטיפול האנטיביוטי המתאים. בנוסף, מומלץ לתת לכלב מנוחה, לא לרחוץ אותו, לגרות את התיאבון על ידי אוכל רך וטעים (להוסיף מעט מים לאוכל היבש) ולתת הרבה חום ואהבה!

ההחלמה, כאמור, יכולה לקחת ממספר ימים ועד חודש. במידה והכלב ממשיך להשתעל או מצבו מדרדר, מומלץ לבצע צילום בית חזה על מנת לשלול התפתחות דלקת גם בדרכי הנשימה התחתונות (ריאות). כלב שחלה והחלים מהמחלה אינו מחוסן ומוגן מפניה והוא עלול לחלות שוב כעבור מספר חודשים.

חשוב לזכור כי המחלה אינה מדבקת לבני אדם והיא ספציפית אך ורק לכלבים. כלבים נוספים בסביבתו של הכלב החולה (בבית, בשעת הטיול, בפנסיון) עלולים להידבק, ולכן כדאי להימנע ממפגש עם כלבים אחרים.

קיים חיסון נגד שעלת שיכול לתת הגנה מפני המחלה למשך חצי שנה עד שנה. זהו חיסון שונה מהרגיל, בכך שניתן לתת אותו לכלב בצורה פשוטה דרך האף. את החיסון מומלץ לעשות שבועיים לפני הכנסת הכלב לפנסיון וכך במידה והוא ייחשף לחיידק, רמת הנוגדנים תהיה מספקת להגנה מפני המחלה.