שלום, חברה

הילדה פרידשטיין, יו"ר האגודה לשעבר ומהפעילים הבולטים לרווחת בעלי החיים בארץ, הלכה לעולמה (1920-2012)

בצער רב אנו מבכים את מותה של אישה גדולה ומלאת חסד, אישה שאת כל חייה הקדישה למען החברה, היתה חלוצה בהגנה על בעלי החיים בישראל ופעלה ללא ליאות להעלאת מודעות הציבור לסבלם ולזכויותיהם. הילדה פרידשטיין הלכה לעולמה בגיל 92.

במשך 35 שנים כיהנה פרידשטיין כיו"ר אגודת צער בעלי חיים בישראל, בהתנדבות ובמסירות גדולה, והובילה מאבקים רבים למען רווחת בעלי החיים. הילדה היא ילידת דרום אפריקה, בת למשפחה שהיגרה מליטא בתחילת המאה ה-19. כבר כילדה צעירה פיתחה פרידשטיין מודעות חברתית גבוהה ורגישות לחלשים. בגיל תשע הפכה לצמחונית וכמה שנים מאוחר יותר הצטרפה לתנועת השומר הצעיר. בשנת 1942 עלתה פרידשטיין לישראל עם בעלה קלמן (קולי) ז"ל. עד קום המדינה הספיק הזוג חדור הציונות לשמש כשליחי השומר הצעיר בחו"ל ולהיות בין מקימי קיבוץ שובל.

כעבור כמה שנים הפכה פרידשטיין לפעילה נמרצת בגוף היחידי שפעל בארץ למען בעלי החיים, אגודת צער בעלי חיים בישראל, שנוסדה בשנת 1927. בשנת 1970 קיבלה על עצמה את תפקיד יושבת הראש, תפקיד אותו מילאה בהתנדבות מלאה במשך 35 שנים. בשנים בהן נושא בעלי החיים לא עמד על סדר היום הציבורי, היתה פרידשטיין לפעילה הבולטת ביותר בתחום והביאה לשינויים תפיסתיים רבים. בין השאר היתה פרידשטיין הראשונה לעודד ולסבסד ניתוחי עיקור וסירוס לחיות מחמד, הובילה מאבקים ציבוריים ומשפטיים נגד ניסויים בבעלי חיים ונגד התנאים הקשים שהם מנת חלקם של בעלי החיים בתעשיות המזון, והקימה את בית המחסה המודרני הראשון בארץ למען בעלי חיים נטושים בתל אביב. בית המחסה של האגודה, הבנוי על פני שבעה דונמים, משמש עד היום כמקלט לסוגים רבים של בעלי חיים שננטשו או שסבלו מהתעללות ומהזנחה.

בנוסף לפעילותה העניפה באגודת צער בעלי חיים בישראל היתה פרידשטיין פעילת שלום, ועל תחביביה נמנו ציור, נגינה בפסנתר וטניס. יחד עם בעלה קולי היתה שותפה פרידשטיין בהקמת המרכז לטניס בישראל ברמת השרון במטרה לפתח ולקדם את ענף הטניס בארץ ולסייע לבני נוער להגיע להישגים.

במשך השנים גידלה הילדה עשרות כלבים, והקפידה כי גם תזונתם תהיה צמחונית. פרידשטיין התעקשה לאמץ כלבים מבוגרים, אשר סיכוייהם למצוא בית מאמץ קלושים, מאחר ולתפיסתה למזון הצמחוני שהם צורכים השפעה גדולה על בריאותם ועל תוחלת חייהם. לראייה – כל כלביה של הילדה הגיעו לגיל מופלג, רבים מהם לגיל 20 או קרוב לכך.

הפרויקט האחרון בו לקחה פרידשטיין חלק היה לוח השנה של אגודת צער בעלי חיים בישראל, שהוקדש לקשר המיוחד הנרקם בין בני הגיל השלישי וחיות מחמד. פרידשטיין צולמה בו לפני שלושה חודשים עם שתי כלבות מבוגרות שאומצו באגודה – מזלי, כלבת פודל מתוקה ועיוורת בת 14 וטינה, כלבת פינצ'ר מעורבת חירשת בת 16.

על שמה של הילדה פרידשטיין הוקמה קרן פעילות לאגודת צער בעלי חיים בישראל לדורותיה, ובזכות קרן הצלה ייחודית זו יכולה האגודה להמשיך את פעילות המפעל רב השנים, למנוע סבל, להציל ולסייע לאלפי בעלי חיים נטושים בכל שנה.

הלווייתה של פרידשטיין תתקיים היום בשעה 15:00 בבית העלמין בסביון.

יהי זכרה ברוך.