פשר הקשר

בעקבות הגעתה לאגודה של כלבה שנקשרה באכזריות ללא מזון ומים במשך ימים, אנו מביאים הערות חשובות לגבי אופן קשירת בעלי חיים בצורה הולמת

חג הפסח עבר בנעימים על תושבי אחת השכונות בבת ים. את השקט והרוגע קטעו יללות קורעות לב של כלבה שהושארה במרפסת קטנטנה על ידי בעליה שיצאו לחופשה משפחתית. שכנים טובי לב, שלא יכלו לסבול את בכי הכלבה, זימנו את המשטרה, שפרצה לדירה ומצאה אמסטפית מעורבת בת שנתיים, שננטשה על ידי בעליה חסרי הלב ללא מים ואוכל, כשהיא קשורה לחבל באורך חצי מטר במרפסת. הכלבה הועברה לאגודת צער בעלי חיים בישראל וזכתה לשם מופלטה.

התופעה המזעזעת של הזנחת כלבים בישראל מתעצמת וגדלה, בעיקר סמוך לחגים ובמהלכם כשמשפחות רבות יוצאות לחופשה. אך גם בימי חול מתקבלות קריאות על כלבים הקשורים בתנאים מחפירים. כלב הקשור במקום אחד במשך שעות, ימים, חודשים ולפעמים במשך שנים, סובל מנזק פסיכולוגי אדיר, הופך להיות נירוטי, עצוב וחרד. בנוסף, הוא הופך לטריטוריאלי וכל התקרבות אליו מהווה איום הגורר תגובה אגרסיבית. הרצועה, שבמקרים רבים אינה מותאמת לכלב, פוצעת את צווארו, גורמת לפצעים ולעתים אף נדבקת לצוואר בגלל זיהום והפרשות. חיה קשורה חשופה יותר לעקיצות חרקים והיא מהווה מטרה להתעללות של בני אדם ועלולה להיות מותקפת על ידי חיות אחרות ללא יכולת להתגונן.

כלבים קשורים סובלים לעתים קרובות מתזונה לא סדירה וממחסור במים (למשל קערות הפוכות או מים לא נקיים שלא הוחלפו זמן רב). גם תנאי מזג האוויר בארץ לא עושים חסד עם הכלבים הקשורים, שנאלצים להתמודד עם טמפרטורות גבוהות ומחסור בצל כהגנה מפני השמש..בנוסף לאלה, לרוב כלבים אלה אינם זוכים לחיבה או לקשר אנושי להם הם זקוקים, כמו גם למפגשים בלתי אמצעיים עם הטבע ועם כלבים נוספים.

בישראל אין חוק להחזקת בעלי חיים ובפרט כלבים המפרט את התנאים לקשירתם. באופן כללי אנו לא ממליצים לקשור כלבים בכלל. במידה וקושרים, רצוי שהכלב יוחזק כך שתמנע מצוקה הנובעת מבידודו ושטח המחייה שלו ינוקה מהפרשות גוף, מפסולת ומלכלוך. חשוב להקפיד על מצע שאינו גורם נזק לרגליו או פוגע בבריאותו, ושהכלב לא ייחשף לטמפרטורות קיצוניות, שיהיה לו מחסה מפני שמש, רוח וגשם ושהוא יהיה מוגן מפני נזקים שמקורם בתופעות אקלימיות רגילות. יש להקפיד על מזון סדיר ועל מים נקיים בכלים יציבים.

כלב לא יוחזק כשהוא קשור למשך יותר מ-5 שעות ביממה, אלא אם כן מדובר בצורת הקשירה הבאה שבאמצעותה לכלב תהיה אפשרות לנוע ולנקות את עצמו באופן עצמאי: קצה הרצועה הרחוק מהכלב יהיה מחובר לטבעת מתכת המושחלת על חוט תיל או שרשרת מתוחה, כך שהטבעת תוכל להחליק בקלות לאורך החוט. על החוט או השרשרת להיות באורך 10 מטרים לפחות ורצועת הכלב באורך 5 מטרים לפחות, כך שהשטח העומד לרשות הכלב הוא לפחות 20 מטרים רבועים. כמו כן יש להקפיד כי באזור זה לא יהיו חפצים בהם יכולה הרצועה להסתבך. הקולר שלצוואר הכלב צריך להיות נוח ומותאם לגודלו – קצת רפוי ואינו חונק, ויש להימנע משימוש בשרשרת חנק. והכי חשוב – הבעלים לא יפקיר בעל החיים ולא ינטוש אותו.

מופלטה ממתינה באגודה למשפחה מאמצת
מופלטה ממתינה באגודה למשפחה מאמצת

מופלטה התגלתה ככלבה מדהימה וטובת לב, שמסתדרת היטב עם ילדים. כעת היא מחפשת בית חם שיידע לטפל בה באופן לו היא ראויה. המעוניינים לאמצה מוזמנים להגיע אלינו או להתקשר: 4553*.