מלכודת מוות

גורת חתולים שנלכדה במלכודת דבק מתאוששת במרפאת האגודה. אנו קוראים לציבור להימנע משימוש במלכודות אכזריות אלה

בסוף השבוע התקבל במוקד האגודה דיווח על גורת חתולים שנתפסה במלכודת דבק בדרום תל אביב. המלכודת הונחה במקום על ידי בעל עסק במטרה לתפוס עכברים, ולדבריו הוא לא שיער כי בעלי חיים אחרים עלולים להיתפס בה. האגודה הזמינה מיד למקום מחלץ, אשר לכד את החתלתולה האומללה, שניסתה להיחלץ מהמלכודת האכזרית וצווחה מכאבים בשארית כוחותיה.

הגורה עם הגיעה למרפאה הווטרינרית

הגורה עם הגיעה למרפאה הווטרינרית

הגורה המבוהלת הובאה למרפאה הווטרינרית של האגודה במצב של תשישות. כדי לטפל בה, הווטרינרים טשטשו אותה ובעזרת שמן ושטיפה במים החלו להסיר את הדבק שכיסה את כל רגליה. בנוסף קיבלה הגורה טיפול נגד תולעים ופרעושים שמהם סבלה.

הגורה בת החודשיים, שקיבלה את השם דבק, נמצאת תחת השגחה וזוכה לטיפול מסור של צוות המרפאה. בעוד כמה שבועות, לאחר שתקבל את כל החיסונים ותעבור ניתוח עיקור, נוכל לחפש עבורה בית חם.

לצערנו, זוהי לא הפעם הראשונה שבה אנו נקראים לחלץ בעל חיים שנתפס במלכודת דבק. מלכודות אלה מהוות אמצעי אכזרי ומיותר ללכידת בעלי חיים, לרוב מכרסמים, אולם ניסיוננו מלמד כי גם חתולים וציפורים נתפסים בהם. בעלי חיים אלה חווים סבל בל יתואר – בעודם מנסים להשתחרר מהמלכודת הם פוצעים את עצמם עד לחשיפת העור ולעתים סובלים משברים ומכריתת הגפיים. במקרים רבים חולפות שעות ארוכות עד שמי שהניח את המלכודת מגלה כי בעל חיים נתפס בה, ומרבית בעלי החיים שנדבקו למלכודת מתים בייסורים קשים.

הצעת חוק האוסרת על שימוש במלכודות דבק, ייצורן ושיווקן נמצאת בתהליכי חקיקה משנת 2011, ובעקבות המקרה האחרון הוציאה האגודה פנייה אל משרד החקלאות ואל המשרד להגנת הסביבה בבקשה לזרז את העברת החוק החשוב הזה, שימנע סבל מבעלי החיים. האגודה קוראת לציבור ולבעלי עסקים להימנע משימוש במלכודות דבק, לסתום מעברים אפשריים לבעלי חיים אלה, להרחיק מזון נגיש המושך אותם ולהיעזר באמצעים חלופיים ויעילים יותר.