כלבים וחורף

עצות וטיפים: איך להתגבר על הפחד של הכלב מרעמים, כיצד להוציא אתו אנרגיות כשגשום, מה עושים בזמן הטיול עם הכלב ואחריו ועוד

מאת נעמה רולניק, יועצת אימוצים באגודה ומאלפת כלבים
צילום: סטודיו vipdesign

החורף היא תקופה קצת מאתגרת לכלבים ולבעלים שלהם. מבחינה נפשית חלק מהכלבים מפחדים מהרעש החזק של הרעמים או מהרוחות החזקות שמעיפות דברים בחוץ או טורקות דלתות בבית בחוזקה. אתגר נוסף הוא פריקת האנרגיות, כאשר בימים גשומים היכולת שלנו לקחת את הכלב לטיולים ארוכים מוגבלת וצריך לחשוב על דרכים יצירתיות להוצאת המרץ.

פחד מרעמים

יש הרבה כלבים שנכנסים לסטרס כשהם שומעים את הרעמים החזקים או את הרוחות המנשבות בחוץ. חשוב להבין שהנטייה הטבעית שלנו כבני אדם היא להיות אמפתיים ולנחם את הכלב על ידי ליטוף ודיבור בטון חלש ונעים. בפועל, מה שאנחנו עושים זה נותנים לכלב חיזוק חיובי, דבר שיכול לגרום לפחד להתעצם.

כשאנחנו מלטפים כלב, אנחנו גורמים לו לחזור על אותה פעולה. זה נכון כשאנחנו רוצים לחזק אותו או ללמד אותו דברים חדשים כמו פקודות, אך זה לא נכון כאשר אנחנו רוצים למנוע ממנו לחזור על הדבר. הדרך הנכונה להתמודדות בזמן הרעמים היא להתעלם מהכלב ולתת לו להתגבר בכוחות עצמו על הפחד. כמו כן ניתן לארגן לו מקום שבו הוא ירגיש בטוח (רבים מהם נכנסים מתחת לשולחן או למיטה). בנוסף, אפשר לנסות להסיח את דעתו של הכלב באמצעות משחק או ביצוע תרגילי אילוף.

הוצאת אנרגיות

יש כלבים שלא אוהבים לטייל בחוץ כשיורד גשם והם בוחרים לעשות את צרכיהם במהירות ולחזור הביתה. הדבר מוביל לכך שהם מלאים באנרגיות שחייבות להשתחרר. אנרגיות שלא מנותבות לכיוון טוב עלולות להוביל להרס, תוקפנות או חרדה, כשכמובן אף אחת מהתופעות לא רצויה ובריאה. לכן חשוב גם בימים הגשומים לחכות להפוגות ולצאת עם הכלב לטיול ארוך. במידה וזה באמת לא מתאפשר, כדאי להוציא עם הכלב אנרגיות בתוך הבית דרך משחקים. אם יש לכם הליכון, זו דרך מעולה להריץ את הכלב.

לבוש

נכון שלכלבים יש פרווה שיכולה לחמם אותם, אך לא כל סוגי הכלבים באמת מתמודדים היטב עם הקור. בתקופת החורף, בעיקר בקרב הכלבים הקטנים, יש תופעה של השתנה מרובה יותר, לרוב בשעות הלילה. זאת לא בעיה התנהגותית. הם פשוט מתקשים להתמודד עם הקור וסוודר יכול לפתור את הבעיה ולחמם אותם. לכך כדאי גם להוסיף עוד טיול קצר לפני השינה. כלבים עם פרווה ארוכה לא סובלים מהקור ואין צורך לחמם אותם. כשיוצאים אתם החוצה אפשר להלביש אותם במעיל גשם כדי לשמור עליהם יבשים, אך לא בטוח שכל כלב יאהב את המעיל שלו ישר מהפעם הראשונה.

ייבוש

בחורף חשוב לייבש את הכלבים היטב אחרי הטיול. בזמן הפעילות הם לא יחושו בקור ואולי אפילו ייהנו מלקפץ בשלוליות, אך כשהם יגיעו הביתה הפרווה הרטובה תוריד להם את טמפרטורת הגוף והם עלולים לחלות. כלבים נהנים להתכרבל בחורף וחשוב לסדר להם מקום חמים ונעים ומבודד מהקור. אם הכלב שלכם נמצא במלונה בחוץ, חשוב לרפד אותה בהתאם ולוודא שהמקום אטום למי הגשמים. 

מזון

החורף, בשונה מהקיץ, עשוי להגביר אצל הכלבים את התיאבון והם ירצו להוסיף אנרגיה לגוף כדי להתחמם. ניתן להוסיף מעט אוכל לכלב, רק חשוב לשים לב שהכלב לא משמין כי תוספת מזון בשילוב של פחות פעילות תוביל בסופו של דבר להשמנה.

בסופו של דבר, אם תרגילו את הכלב שלכם ליהנות מטיול בגשם הוא יוכל להוציא אנרגיה ולהיות מאושר. זכרו לא לחזק אותו בזמן רעשים חזקים, ליצור הסחות דעת ולשחק אתו במשחקים בבית. זה אפילו יחזק את הקשר בינכם. והכי חשוב – אין תחושה כיפית מלהתכרבל עם הכלב האהוב בימים הקרים.