חיית לילה

החתול לא נותן לכם לישון בלילה? תקופת הסתגלות קצרה, הכוללת משחקים, גירויים וסבלנות, תפתור את הבעיה

מאת אורלי זכאי, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית בבעלי חיים ומומחית להתנהגות חתולים

 

בעלי חתולים רבים מכירים היטב את התופעה – הלילה מגיע, קצב הפיהוקים מתגבר, שעת ההשכמה הולכת ומתקרבת והם מתכוננים לשינה ערבה, אך לחתול שלהם תוכניות אחרות, הכוללות משחקים, יללות, ריצות ברחבי הבית ורצון לקבל תשומת לב.
העובדה כי החתול הוא חיית לילה ידועה לכולם ופעילות לילית היא טבעית לחיות ליליות כמו חתולים. חתולים פעילים בעיקר משעות הערב ועד שעות הבוקר המוקדמות, כך שאם תתנו לחתול לבחור, הוא יישן כל היום ובסביבות שמונה או תשע בערב הוא יתעורר, יימתח, ישייף ציפורניים ויתחיל את ענייניו החתוליים.
כאמור, הדבר הבעייתי בסיפור הזה הוא שסדר היום הטבעי של החתול שונה ב-180 מעלות משל רוב בני האדם, ולכן כל מה שצריך לעשות הוא לשנות את סדר היום שלו ממשמרת לילה למשמרת יום, וזה הרבה יותר קל משנדמה לכם.

סדר יום הפוך
הדבר החשוב ביותר כשמטפלים ב"בעיית התנהגות" כזו, הוא לא להחמיר את המצב, ולמה הכוונה? אחת הסיבות שהחתול מתנהג כך היא כי בעליו מאפשרים לו. חלקם קמים מהמיטה ומשחקים איתו מתוך מחשבה שהוא בודד ומשועמם. אחרים מאכילים אותו ואז תוהים למה החתול מעיר אותם באמצע הלילה שוב ושוב. הם פשוט חינכו אותו לעשות כך על ידי זה שלא רק שהם קמו מהמיטה, אלא גם נתנו לו פרס.
על מנת לפתור את הבעיה אל תענישו את החתול על כך שהוא מתנהג באופן טבעי למין שלו. ברור לגמרי שעלינו להיות רגישים לצורכי החתול ואי אפשר לצפות ממנו לישון 24 שעות ביממה. הוא זקוק לגירויים, וסביר להניח שבזמן שאתם נעדרים מהבית במהלך היום, הוא מבלה את מרבית זמנו בשינה. עליכם ללמד אותו להפוך את סדר יומו, כך שהחלק האקטיבי יותר יתנהל מוקדם בערב.

משחקים
במקום לאפשר לחתול לישון כל הערב בזמן שאתם רואים תוכנית טלוויזיה, כבו את המכשיר, נתקו את הפייסבוק ושחקו קצת עם החתול. קחו משחק חכה ותריצו אותו בבית, למדו אותו להשתמש בעמדת השיוף, תגרמו לו תוך כדי משחק לטפס על עץ החתולים בבית או על מדפים גבוהים, תביאו לו מדי פעם צעצועים חדשים או שתהיו יצירתיים ותכינו לבד כמו פעם.
רוב החתולים אוהבים מאוד להיכנס לתוך ארגז או קופסה שבתוכם ניתן לשים קטניפ. מומלץ להקפיד לשחק ולהאכיל את החתול בסמוך לשעת השינה ואף לספק לו משחקים שקטים ללילה, שיעסיקו אותו בזמן שאתם ישנים.
אם תוודאו שהחתול ישחק בשעות הערב ותעייפו אותו לפני שאתם הולכים לישון, זה יגדיל באופן משמעותי את הסיכוי שהוא יישן בלילה.

סבלנות
תתעקשו לשחק עם החתול במהלך היום והערב. סביר להניח שבתוך שבועיים החתול יתרגל לישון בלילה מכיוון שהוא יהיה עייף, ומכיוון שהוא מרוצה מזה שמספקים את הצרכים הפיזיים והמנטליים שלו. אל תתייאשו אם במהלך תקופת ההסתגלות לסדר היום החדש, החתול עדיין יעיר אתכם בלילה. גם אם אתם עושים הכל נכון, פשוט תהיו סבלנים וחכו. אם תוותרו מוקדם מדי, תצטרכו להתחיל את התהליך מהתחלה.
לאחר שסיפקתם לחתול מצבור מהנה של צעצועים, הגיע השלב ללמד אותו שלקפוץ על הפנים שלכם או ליילל מחוץ לחדר השינה לא יעזור ולא יוביל לשום אינטראקציה. ככל שתהיו עקביים יותר כך השינוי יהיה מהיר יותר.

אין קיצורי דרך
אם נדמה לכם שהתעלמות מהחתול במהלך הלילה תביא לשינוי סדר היום שלו, אתם טועים. כך תיצרו בעיה גדולה יותר ממה שהיתה קודם, והחתול יהפוך למתוסכל יותר ואולי אפילו עצבני. במקרים רבים חתול מתוסכל ועצבני יעשה צרכים ברחבי הבית או ייפתח בעיות אחרות ולא נעימות לאף אחד מהצדדים. לכן כדאי להשקיע מאמץ במשך תקופה קצרה, שבמהלכה "תכוונו" מחדש את השעונים עם החתול, ובסופה תשפרו את איכות חייכם.