הזנחה פושעת

אין סוף לסבל: סיפורה של סוסה, שסבלה מהזנחה קשה ובעליה סירבו לקחת עליה אחריות

הסוסה שבתמונה כבר לא סובלת. היא כבר לא בחיים. הסוסה הומתה בהומאניות על ידי הרופאה הווטרינרית של אגודת צער בעלי חיים בישראל. 2 בקבוקים של חומר הרדמה הוזרק לסוסה וכלו ייסוריה. עוד מקרה קשה של התעללות והזנחה הגיע לסיומו בכאב רב, לאחר ייסורי תופת שנגרמו לסוסה בחודשים האחרונים לחייה.

בשבוע שעבר התקבלה קריאה במוקד האגודה מבעליה של סוסה, שהביע עניין "להיפטר ממנה" מאחר ואין ביכולתו לדאוג לה יותר. בעלי הסוסה ציין בפנינו שהסוסה במצב ירוד וכי לא הוא האשם בכך, אלא אדם אחר שאליו נמסרה הסוסה ואצלו הידרדר מצבה.

לאחר שדיווחנו על המקרה לרופא הרשותי מטה בנימין, ד"ר חובב שפירא, הוא יצא למקום ובדק האם יש להחרים את הסוסה בהתאם לחוק צער בעלי חיים. הבעלים הביעו בפניו את רצונו להעביר את הסוסה לאגודה. ד"ר חובב דיווח לנו על מצבה הירוד, אולם לא הבנו עד כמה המצב חמור.

בינתיים פנינו לד"ר צביה מלידנברג ממשרד החקלאות, האחראית על תחום הסוסים במשרד ולגלי דווידסון, הממונה על הגנת בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה (שני המשרדים הממשלתיים שאמונים על חוק והגנת בעלי החיים בישראל) והן עמדו בסירובן לקחת אחריות ואף לא הסכימו לממן את הובלת הסוסה לאורוות האגודה.

הסוסה קרסה ולא היה להרימה שוב על רגליה
הסוסה קרסה ולא היה להרימה שוב על רגליה

ביום א בבוקר נשלח מוביל סוסים מטעם האגודה אל המועצה האזורית מטה בנימין לאסוף את הסוסה. לצערנו, נחרדנו לגלות שהסוסה במצב קשה ביותר, רזה, מיובשת, מתקשה לנשום, רועדת בכל גופה ובקושי עומדת על רגליה. בשלב מסוים הסוסה קרסה ולא הצלחנו להרימה שוב על רגליה. הרופאה שהוזעקה למקום קבעה כי בשל מצבה הקשה של הסוסה והכאבים העזים מהם היא סובלת, עדיף לבצע המתת חסד הומאנית.

האגודה הגישה תלונה למשטרת ישראל על מנת שתיפתח בחקירה, ופרטי המקרה הועברו לד"ר דגנית בן דב, הממונה על חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות.

אנו באגודה ממשיכים לטפל במקרים של התעללות והזנחה של בעלי חיים, וקוראים לציבור לפקוח עיניים וליידע אותנו על כל מקרה בטלפון: 4553*.