אילוף לאימוץ

תוכנית חדשה בשיתוף מגמת כלבנות טיפולית בקמפוס ברושים, שבמסגרתה סטודנטים עובדים עם הכלבים שמועמדים לאימוץ באגודה כדי להקל על השתלבותם בביתם החדש

בימים אלו יוצא לדרך שיתוף פעולה מיוחד בין אגודת צער בעלי חיים בישראל לבין מגמת כלבנות טיפולית בקמפוס ברושים במועדון הספורט באוניברסיטת תל אביב. מטרת התוכנית "אילוף לאימוץ" היא להכין את הכלבים הנטושים השוהים בבית המחסה של האגודה לביתם החדש ולהקל על התאקלמותם ולתת להם בסיס איתן של תקשורת והבנת פקודות בסיסיות, וזאת באמצעות עבודה שוטפת של הסטודנטים עם הכלבים.  

לא קלים הם חייהם של הכלבים הנטושים שמגיעים לבתי המחסה ומשוכנים בתאים, לעתים לבד ולעתים עם חבר נטוש נוסף או יותר. חלקם הגיעו מהבית המוכר והבטוח שבו גדלו כל חייהם ונחשפים לראשונה לתנאי כלבייה, ואחרים נמצאו משוטטים ברחוב כשההיסטוריה שלהם אינה ידועה. לא פעם הם נתקפים בפחד נוראי, בהלה, הלם, לחץ, מצוקה, עומס של ריחות חדשים, ורעשי נביחות קולניות ברקע שמכניסים אותם למצב תעוקה (סטרס).

יובל גרין - מאלף קמפוס ברושים - אגודת צער בעלי חיים בישראל

כדי שהכלבים יגיעו לבעלים שיגדלו אותם באהבה כל חייהם, יספקו את כל צרכיהם ולא יינטשו אותם שוב, באגודה מנהלים תהליך אימוץ אחראי, שבו יועצי האימוץ המנוסים משדכים למאמצים את הכלב המתאים לאורח חייהם, ומציידים אותם במידע שיסייע להתאקלמות בבית החדש. כאן נכנסים לתמונה הסטודנטים ממגמת אילוף וכלבנות טיפולית של קמפוס ברושים. הסטודנטים יוצרים קשר קבוע עם הכלבים, עובדים אתם באופן שוטף על אילוף בסיסי ועל פקודות שיגרמו לכלב להקשיב ולציית לבעליו (שב, בוא, אלי, ארצה, רגלי), ומחזירים להם את הביטחון שאבד ואת השמחה. כל אלה יסייעו לכלבים למצוא בתים חמים ואוהבים ולהשתלב בהם, ויקלו על המאמצים שיקבלו לידיהם כלב שמכיר פקודות ועבד על תקשורת עם מאלפים.

לדברי שימי כהן, רכז מגמת אילוף בקמפוס ברושים ומנהל את "מרכז מבט הכלב": "שיתוף פעולה זה מחזק ונותן מענה חיובי לשני הצדדים – לסטודנטים שזקוקים לפרטנרים על ארבע לאימונים אישיים, ולכלבים שזקוקים לניתוב והכוונה לקראת המעבר לחיים בבית החדש. הסטודנטים במגמה, יחד עם המדריכים הבכירים, יפקדו באופן קבוע את בית המחסה של האגודה בתל אביב, יאבחנו ויעבדו עם הכלבים בתוכנית מסודרת על פי הבעיות האינדיווידואליות של כל כלב".

מאלפי קמפוס ברושים - אוניברסיטת תל אביב - אגודת צער בעלי חיים בישראל

"מבחינתנו, העבודה הקבועה עם הכלבים באגודה היא עוד דרך להכשרת סטודנטים שכך נחשפים למגוון רחב של בעיות התנהגות" אומר עופר ביטון, רכז המגמה וממובילי הכלבנות הטיפולית בארץ. "הכשרה מעשית היא לב תוכנית הלימודים והיא מאפשרת לסטודנט לקפוץ למים, מעניקה ידע וביטחון, ובדרך זו אנו עוזרים לכלבים מדהימים להשתלב בבית חדש".