ציפורני חתול

מדוע חתולים משייפים את ציפורניהם על הרהיטים, וכיצד ניתן לפתור את הבעיה בעזרת משטח שיוף אלטרנטיבי?

מאת אורלי זכאי, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית בבעלי חיים ומומחית להתנהגות חתולים

 

"אני כבר לא יודעת מה לעשות… החתול שלי הרס לגמרי את הספה עם שיופי הציפורניים שלו. אני רוצה לקנות ספה חדשה, אבל אני חוששת שהוא יהרוס גם אותה. אני ממש מיואשת".
שיוף ציפורניים על רהיטים היא בעיית התנהגות נפוצה מאוד בקרב חתולים, ולא פעם בעליהם תמהים "למה הם עושים לנו את זה?". ובכן, לא מדובר בנקמה או בהבעת עמדה לא אוהדת כלפי הרהיט האהוב עליכם או טעמכם בעיצוב הבית. אם לא הרגלתם את החתול שלכם לשייף את ציפורניו על משטח שיוף בעודו צעיר, סביר שהוא ימצא בבית תחליפים פונקציונליים בדמות רהיטים או משטחים קשים אחרים.
חשוב להבין כי שיוף הציפורניים הוא דבר טבעי לחתול, שטבוע בו גנטית מאז ומעולם לצורך קיום. באמצעות השיוף מסירים החתולים שכבת ציפורן מתה וחושפים שכבה חדשה, צעירה ומחודדת. מטרתנו היא לספק אלטרנטיבה מתאימה ולהפנות את החתול למשטחים המיועדים לו, ובטח שלא להעניש אותו על התנהגות הנובעת מיצר טבעי.

לא עוקרים ציפורניים
לצערנו, ישנם בעלי חתולים הבוחרים בפתרון אכזרי ומיותר – עקירת הציפורניים. ניתוח זה נעשה רק מתוך נוחות של בני האדם, שאינם מתייחסים כלל לסבל הנוראי שהחתול האהוב שלהם עובר בעקבותיו.
עקירת ציפורניים לא דומה למניקור! מדובר למעשה בכריתת הפרק האחרון בכל אצבע. תסתכלו לרגע על האצבעות שלכם ודמיינו את התהליך. זהו ניתוח קשה עם תקופת החלמה ארוכה, קשה וכואבת, שבמהלכה החתול עדיין צריך ללכת על הרגליים, לקפוץ ולחפור בארגז החול למרות הכאב שהוא חווה. אין פלא שבאנגליה ובמדינות נאורות אחרות באירופה הוצא ניתוח זה מחוץ לחוק.
לאוהבי חתולים אין שום ספק שהחתול סובל. הוא אמנם יכול להסתיר את הכאב טוב יותר מאיתנו מכיוון שהוא חש בסכנה, כלומר בעמדה חלשה, ובמצב כזה כמו בטבע הוא נאלץ להסתיר את החולשה. אבל אל תטעו ואל תקלו ראש בניתוח הזה.
גוף החתול מעוצב באופן מושלם כדי להעניק לו את המראה האלגנטי, הקליל והיפה. הציפורניים שלו הם חלק חשוב בעיצוב זה, וכריתתן משפיעה באופן דרמטי על היציבה ומונעת ממנו את האפשרות להגן על עצמו. זהו צורך בסיסי גנטי, גם אם נדמה לכם שאין לו ממה להתגונן בבית.
כעת אתם מבינים שהתהליך אכזרי מאוד, אבל עדיין מוטרדים מהרס הספה בסלון. האם יש פתרון הגיוני? אני שמחה להגיד שהתשובה היא כן, והאמת היא שיש כמה פתרונות.
לפני שניגשים לטפל בבעיית שיוף הציפורניים ברהיטים צריך להבין מדוע החתול מרגיש צורך לסמן אזור שבו הוא אמור כבר להרגיש נוח ובטוח, והאם השיוף נובע בעיקר מתוך הצורך לסמן את הטריטוריה. לאחר שנבין את הסיבה לשיוף הציפורניים ניתן יהיה לבחור בפתרון רלוונטי.

סימון טריטוריה
חתולים רבים שמשייפים אזורים שונים בבית, במיוחד ליד חלונות ודלתות, בעצם מסמנים את הטריטוריה באמצעות הריח שלהם ובאמצעות סימני השיוף על אותם המשטחים, בדומה מאוד לסימון על ידי שתן בבית. קיימות סיבות שונות לרצונו של החתול לסמן טריטוריה. הכנסת חתול חדש הביתה, מבלי להכיר בין שני החתולים בדרך הנכונה, עלולה לערער את הביטחון של החתול. ביטחון זה יכול להתערער גם עם כניסת בן/ת זוג חדש/ה, או כאשר חתולי החצר מנסים להיכנס הביתה.

תשומת לב
אם החתול משייף ציפורניים באזור אחד או שניים קבועים, הסיבה היא בדרך כלל תחזוק ושמירה על הציפורניים במצב תקין. אולם שיוף הציפורניים על רהיטים יכול לנבוע מרצון החתול לקבל תשומת לב מבעליו. החתול הוא חיה אינטליגנטית, מומחית בעיצוב התנהגות בני אדם, הלומדת במהירות דרכים חדשות לקבלת יחס. חתול שהולך על אדן החלון, למשל, לומד כמה מהר אנחנו קופצים ומרימים אותו. באותה מידה הוא ילמד שלעיסת הצמח היפה בסלון או שיוף ציפורניים על הכורסה הן דרכים מצוינות לקבל יחס.

משטח שיוף
אז מה עושים? קונים משטח שיוף המתאים לחתול שלכם. בשוק ניתן למצוא מגוון רחב של משטחים שונים לחתולים המיועדים לשיוף ציפורניים בצורות ובגדלים שונים, העשויים מבולי עץ, חבל או קרטון, ולכל חתול יש את ההעדפה שלו לגבי משטח השיוף. התאמת המשטח הוא עניין של ניסוי וטעייה, אך אופן השיוף של החתול יכול לכוון אתכם למשטח הנכון לו (האם הוא מתמתח ומשייף ציפורניים על משטח גבוה כמו הספה שלכם? או אולי מעדיף משטחים שטוחים ונמוכים?).

עידוד השימוש במשטח
לפניכם כמה טיפים, שיעזרו לחתול להשתמש במשטח השיוף החדש:
– את המשטח מומלץ למקם ליד הספה או הרהיטים המשמשים את החתול לשיוף, ולאחר מכן יש ללמד אותו להשתמש במשטח החדש.
– שייפו עם הציפורניים שלכם את המשטח. אם החתול עושה כמוכם, תנו לו חטיף.
– בעדינות ובלי לאלץ, תחזיקו את הרגל הקדמית של החתול ותעשו תנועות שיוף על המשטח. אם החתול שיתף פעולה, תנו לו חטיף.
– פזרו קטניפ על המשטח. יש חתולים שאוהבים מאוד ריח זה ויש שלא מגיבים בכלל.
– תנו לחתול חטיף או ליטוף בכל פעם שהוא נוגע או משייף את ציפורניו על המשטח.
– ברגע שהחתול ניגש לשייף ציפורניים על הספה, תעבירו אותו בעדינות אל משטח השיוף.

לסיכום, חשוב לזכור כי שיוף ציפורניים הוא צורך בסיסי של החתול וכי תפקידנו לספק לו אלטרנטיבה מספיק טובה. אם תספקו לחתול את כל הצרכים הפיזיים והמנטליים שהוא זקוק להם ותגלו עקביות וסבלנות בהרגלת החתול למשטח השיוף החדש, לא תצטרכו לחשוש מנזק לרהיטים או מרכישת ספה חדשה.