ניוזלטר – פסח 2015

אגודת צער בעלי חיים מציגה את הניוזלטר המסורתי לפסח. חג אביב שמח!

לצפייה בניוזלטר לחצו כאן.
דבר יושבת הראש, פסח תשע"ה
חברים יקרים,

כמדי שנה לקראת חג האביב, אני שמחה להציג בפניכם את הניוזלטר המסורתי שלנו, שעומד הפעם בסימן משפחות המגדלות בעלי חיים ורואות בהם חלק בלתי נפרד מהמשפחה.

הרשו לי לפתוח בזיכרון אישי: סמוך לחג הפסח לפני תשע שנים, הגיעה לאגודה גורת כלבים רזה וחלשה לאחר שנמצאה על ידי עוברי אורח בפח זבל. מבט אחד הספיק כדי להתאהב בגורה הקטנטנה, שגודלה היה כשל כף יד, ולהעניק לה את השם "בייבי". בייבי התאקלמה בביתנו במהירות, ותפסה את מקומה לצד "אחיה" ואחיותיה" הכלבים והחתולים. מאז ועד היום היא הולכת לצדנו בשבילי החיים, ומלווה אותנו באהבה ובנאמנות עם אופייה החברותי ומבטה המבין.

הניסיון רב השנים שלנו במסירת בעלי חיים לאימוץ מלמד כי לא כל הכלבים והחתולים זוכים בגורל דומה, ורבים מהם אינם גדלים בבית אחד כל חייהם. באגודה, כמו גם בארגונים נוספים, תקופה זו של השנה מאופיינת בשתי תופעות מוכרות. מצד אחד כלבים וחתולים רבים ננטשים בחג מסיבות שונות, וזאת לאחר שליוו את בעליהם תקופה ארוכה ומילאו תפקיד משמעותי בחייהם. אליהם מצטרפים המוני גורי חתולים שנולדים בתקופת האביב לחתולות חסרות בית ולחתולות בית לא מעוקרות, והתוצאה היא מכלאות עמוסות בבעלי חיים המתחננים למשפחה מאמצת. אנו, כמובן, קולטים כל בעל החיים הנמסר אלינו, ומעודדים בעלים לחיות מחמד שנוסעים לחופשה להשתמש בשירותי הפנסיון של האגודה.

התופעה השנייה היא אימוצים של כלבים וחתולים על ידי משפחות, אשר בוחרות בחבר חדש על ארבע במהלך חופשת הפסח. לכאורה זהו מצב אידיאלי – בעלי החיים זוכים לתשומת לב רבה יותר בשל הזמן הפנוי, אולם לא פעם, עם החזרה לבית הספר, בעלי חיים רבים שאומצו בחופשה מובאים בחזרה לעמותות, לאחר שהתלהבות הילדים שוככת ונטל הטיפול נופל על ההורים.

כל אימוץ הוא כמובן מבורך, אך חשוב שהתהליך ייעשה בצורה אחראית ומודעת ולא מתוך התלהבות רגעית או מצורך לספק את רצון הילדים. על המאמצים להבין כי פירוש האימוץ הוא הוספת חבר חדש למשפחה, "ילד" נוסף הדורש טיפול ומחויבות ל-15 השנים הקרובות.

כדי להימנע ממפח הנפש הנגרם הן למאמצים והן לבעל החיים אשר עלול לחוות נטישה טראומטית נוספת, אנו באגודה מנהיגים תהליך מסודר הנקרא "אימוץ אחראי". מטרת התהליך הוא התאמת בעל חיים למאמץ, תוך התחשבות ברצונותיו, סגנון חייו ואפשרותו לספק לבעל החיים את כל צרכיו למשך כל חייו, והוא כולל מילוי טופס מיוחד, שיחה עם יועץ אימוץ, בדיקה וטרינרית, קבלת חיסונים, עיקור או סירוס והדרכה בכל הנוגע לטיפול בבעל החיים.

אם אתם שוקלים לאמץ בעל חיים, שתפו את כל בני המשפחה בתהליך. מומלץ לעודד את הילדים לאסוף מידע על בעל החיים וללמוד על צרכיו ובשלב מאוחר יותר לערוך חלוקת משימות הקשורות לטיפול בבעל החיים. כל אלה יתנו להם את תחושת האחריות, השותפות והמסירות, אך כל העת חשוב לזכור כי הציפייה שילדים צעירים ייקחו על עצמם את הטיפול באופן מלא אינה ריאלית, וכי בסופו של דבר האחריות מונחת על כתפיכם, ההורים.

אני מאחלת לכם ולבני משפחתכם חג אביב שמח. מי ייתן וכלבים וחתולים רבים ימצאו במהלך החג את המשפחה המתאימה להם.

הילמה שמושקוביץ – יו"ר (מתנדבת)
אגודת צער בעלי חיים בישראל
לצפייה בניוזלטר לחצו כאן.