טיפול בכלבים

 

חיסונים
חיסון פרוו:

חיסון כנגד מחלת גורים שכיחה וקטלנית הניתן אך ורק לגורים בגיל 6 שבועות.

חיסון משושה:

חיסון המכיל הגנה ל-6 מחלות מדבקות (ביניהן גם פרוו) המסוכנות לגורים ולכלבים בוגרים. החיסון ניתן לראשונה בגיל 6-8 שבועות ויש לחזור עליו פעמיים נוספות במרווחים של שבועיים (סה"כ סדרה של 3 זריקות משושה). לאחר מכן, או כאשר מדובר בכלב מעל גיל שנה, החיסון ניתן אחת לשנה.

חיסון כלבת:

חיסון חובה לכל כלב מגיל 3 חודשים נגד מחלת הכלבת המדבקת גם לבני אדם. החיסון ניתן אחת לשנה. עם חיסון הכלבת הראשון חובה להחדיר לכלב שבב אלקטרוני, הניתן פעם אחת בחיי הכלב.

חיסון תולעת הפארק (ספירוצרקה-לופי):

למעשה זהו לא חיסון אלא טיפול מונע לתולעת קטלנית, אשר חודרת לגוף הכלב לאחר שאכל חיפושית זבל נגועה ויכולה לגרום למוות. היות ומדובר בטיפול מונע, יש להקפיד לתת לכלב את הזריקה פעם ב-3 חודשים.

טיפול נגד תולעים:

ניתן בכדור או בזריקה. לכלבים אשר סובלים מתולעים יש לתת זריקה או כדור ולחזור על הפעולה כעבור 10 ימים. טיפול זה מומלץ לכל הגורים. לכלבים בוגרים שאינם סובלים מתולעים מומלץ לתת כדור או זריקה פעם בחצי שנה. כלבים הסובלים מתולעים נוהגים להתגרד בישבן ולכן כדאי לשים לכך לב, כמו גם להימצאות תולעים בצואה.

פרעושים וקרציות

קרציות ופרעושים אינם רק בעיה אסתטית מטרידה. חשוב לזכור שבנוסף לסכנה בהיותם מוצצי דם, הם מעבירים מחלות רבות ומסוכנות לכלביכם אשר חלקן אף מדבקות לבני אדם. טיפול קבוע בכל חיות הבית וטיפול בחצר היא הדרך היחידה להיפטר מהם לחלוטין.

טיפול מונע לפרעושים:

אמפולות/ריסוס פעם בחודש. יש לטפטף את תוכן האמפולה על העור בעורף הכלב או בין השכמות (מקום אשר הוא אינו יכול ללקק) ולדאוג שהעור יהיה יבש לפני הטפטוף. החומר נספג דרך העור לדם ומקנה הגנה מפני פרעושים למשך חודש. במידה ורוחצים את הכלב יש לחזור על הטיפול שלושה-ארבעה ימים לאחר הרחצה. יש לדאוג לטיפול פעם בחודש בכל עונות השנה, וחשוב לשים לב לגיל ולמשקל הכלב בכדי למנוע הרעלה.

 

טיפול מונע לקרציות:

בעונת האביב-קיץ מומלץ לשים לכלב קולר נגד קרציות. הקולר יעיל לתקופה שבין 4-6 חודשים. נסו לא להרטיב את הקולר והקפידו לשטוף ידיים אם נגעתם בו.

מקלחת

אם כלבכם נקי הוא אינו זקוק למקלחת באופן קבוע. מקלחות תכופות פוגעות בשכבת ההגנה הטבעית של עור הכלב, ואף גורמות לנשירה מוגברת, קשקשים, גירודים, פריחות וריח לא נעים. מומלץ לרחוץ את הכלב פעם בחצי שנה ולהשתמש בשמפו מיוחד לכלבים. במידה ואין ברירה (למשל לאחר רחצה בים) שטפו את הכלב במים ללא שמפו.

מזון

לתזונת הכלב השפעה ישירה על בריאותו, ולכן מומלץ לקנות מזון איכותי שיכול לחסוך מכלבכם בעיות בריאותיות שונות ומכם הוצאות כספיות על טיפולים עתידיים. יש להתאים את המזון לגיל הכלב לגודלו על פי הכתוב על האריזה, ולא להסתמך על המלצת המוכר בחנות החיות, שכן הוא אינו וטרינר. חברות מומלצות המייצרות מזון לכלבים: סיאנס דיאט, רויאל קנין, פרו פלן, נוטרו צ'ויס.
עד גיל חצי שנה מומלץ לתת לגור 4 ארוחות ביום, מגיל חצי שנה עד שנה 3 ארוחות, מגיל שנה ואילך 2 ארוחות.
מזון כלבים מכיל את כל המרכיבים שכלבכם צריך, ולכן לא מומלץ לתת לו מזון מהמטבח. בנוסף על הסיכונים הבריאותיים בנתינת אוכל ביתי אתם מסתכנים בכך שכלבכם יסרב לאכול את האוכל היבש שלו. דבר זה יקשה עליכם לטפל בכלב בטווח הארוך ועלול להביא להצטברות אבן שן הגורמת לריקבון שיניים, ריח רע מהפה ודלקות שיניים חמורות.

מזון לא מומלץ: מזון מתובל (גורם לבעיות עיכול), מוצרי חלב (גורמים לשלשולים), כרוב וכרובית (הגורמים לגזים), מאכלים עתירי סוכר, חמוצים, חריפים ועתירי שומן. מזון אסור בהחלט: בצל ושוקולד שמהווים סכנה אמיתית לחייו של הכלב מאחר ואין לו את האנזים הדרוש לפירוקם. בניגוד למקובל לחשוב, לא מומלץ להאכיל כלבים בעצמות; הן עלולות להישבר והקצוות החדים של העצם השבורה עלולים לפצוע ואף לקרוע את המעיים והוושט של הכלב. העצמות המומלצות לכלבים הן עצמות בקר עם מח עצם שאף תורמות לניקוי השיניים.