מחלות דרכי השתן התחתונות בחתולים

מחלה בדרכי השתן התחתונות, שסימניה קשיים במתן שתן וסימפטומים נוספים, עלולה לסכן את חיי החתול ויש לטפל בה באופן מיידי

מאת ד"ר הילה ברקת, וטרינרית האגודה

 

למרפאת האגודה הגיע חתול זכר מסורס כבן 4 שנים, שבעליו התלוננו על תופעה מוזרה: החתול המחונך והנקי שלהם בילה אתמול "שעות" בארגז, חפר ויילל, ובסוף לא עשה דבר. הבעלים חשבו שהחתול סובל מעצירות, אולם למחרת בבוקר הם מצאו שלולית של שתן דמי מחוץ לארגז. בנוסף, החתול סבל גם מחוסר תיאבון, התייבשות, עצבנות וכאב באזור הבטן התחתונה. כל הסימנים הקליניים וההיסטוריה הצביעו על מחלה שמקורה בדרכי השתן התחתונות (Feline lower urinary tract disease או Feline urirary syndrome).

מחלות דרכי השתן התחתונות בחתולים מתחלקות לשני סוגים :

מחלה חסימתית: מאפיינת לרוב חתולים זכרים. צינור השתן נחסם על ידי משקע, וכך השתן לא מצליח לעבור דרכו מן השלפוחית החוצה. כתוצאה מכך, השתן מצטבר בתוך השלפוחית, שנמתחת וגדלה ונהפכת לנוקשה מודלקת וכואבת. במקרים קיצוניים עלול להיווצר קרע בשלפוחית או פגיעה בכליות שעלולים להסתיים במוות. זהו מקרה חירום שחייב התערבות וטרינרית מיידית.
הגורמים התורמים להיווצרות המשקע והדלקת יכולים להיות זיהומים, מצבי לחץ ("סטרס"), אלרגיה (למזון או גורם סביבתי), תזונה (מזון יבש!), מין החתול (יותר בזכרים מסורסים) וגיל החתול (יותר בצעירים).

מחלה שאינה חסימתית: ברוב המקרים מדובר בדלקת סטרילית של שלפוחית השתן, שהסיבה לה אינה ידועה. היא נפוצה בזכרים ובנקבות והסימנים הם בדרך כלל אי-תקינות במתן שתן. החתול אינו מראה סימני מאמץ או מצוקה בזמן נתינת השתן, השתן סטרילי ולעתים מעט דמי.

המחלות מאובחנות על פי ההיסטוריה, הסימנים הקליניים ובדיקת שתן (סטיק+משטח לשלילת קריסטלים שיוצרים את המשקעים). מומלץ לבצע גם בדיקת דם (לבדוק את מצב הכליות, רמת התייבשות ואלקטרוליטים) וצילום שלפוחית (לשלילת אבנים).

הטיפול כולל פתיחת החסימה על ידי הכנסת קטטר שתן ושטיפת השלפוחית. קטטר השתן נישאר מחובר לחתול כמה ימים. כמו כן, מתן נוזלים, אנטיביוטיקה, תרופות ומזון רפואי רך, שגורם להחמצת השתן וכך לירידה בהיווצרות המשקעים. יש לזכור שלאחר הוצאת הקטטר, גם אם הכל תקין, החתול עלול להיחסם שוב ב–48 השעות שאחרי.

חתולים שחלו בעבר במחלות דרכי השתן התחתונות מועדים לחלות בהן שוב. לכן מומלץ להתאים להם מזון מיוחד לחתולים עם בעיות בדרכי השתן ולעשות בדיקת שתן תקופתית למנוע חסימה חוזרת.