לסמוייד שלום

כלב צעיר, שנפל לבור ניקוז עמוק ביישוב בת שלמה, ניצל במבצע חילוץ מורכב והוחזר לבעליו

בתום מבצע חילוץ מורכב שארך כמה שעות ובו לקחו חלק כמה גורמים, חולץ בשלום כלב סמוייד צעיר, שנפל לבור ניקוז עמוק ביישוב בת שלמה ושהה בו יותר מיממה באחד הימים הקרים בשנה.

היום בשעות הצהריים התקשרה למוקד האגודה תושבת בת שלמה ודיווחה על יללות של כלב שנפל לבור ניקוז בסמוך לביתה. לדבריה, היא התקשרה קודם לכן לווטרינר הרשותי ולמכבי האש, אשר הגיעו למקום אך עזבו בטענה כי לא ניתן לעשות דבר.

שני מחלצים מטעם האגודה יצאו מיד לבת שלמה וביקשו מהווטרינר הרשותי להגיע למקום. בהגיעם גילו המחלצים כי מדובר בבור בעומק של כחמישה מטרים, אשר בתחתיתו חלל גדול מלא במים עמוקים. לבקשתם ולאור עקשנותם הגיע למקום גם קצין בכיר של מכבי האש, ובאמצעות מצלמה ופנס המחוברים לחבל הצליחו הנוכחים לראות את הכלב המפוחד עומד בפינה יבשה של החלל הגדול.

מצלמה ופנס הוכנסו אל תוך הבור באמצעות חבל
מצלמה ופנס הוכנסו אל תוך הבור באמצעות חבל

במקביל לפעולות שנקטו מחלצי האגודה הוזעק למקום על ידי תושבים נוספים המחלץ אבי קוזי, אשר הגיע עם ציוד חילוץ מתאים. בעזרתם של הנוכחים השתחל קוזי לבור והכלב מסוג סמוייד חולץ. נראה כי הכלב בן השנה וחצי, שהיה רטוב עד לשד עצמותיו, ניצל ונשאר בחיים למרות הקור העז הודות לפרווה העבה שלו ולעובדה כי בבור העמוק היה משטח יבש קטן עליו היה יכול לעמוד.

הכלב מחולץ בשלום מתוך הבור
הכלב מחולץ בשלום מתוך הבור

בבדיקה ראשונית נראה כי למרבה המזל הכלב לא נפגע, ואת רעבונו הגדול הוא השביע באמצעות המזון שהביאו מחלצי האגודה. על גופו של הכלב לא נמצא שבב, אך שכנים הצליחו לזהות את הכלב האובד ולמסור את פרטי בעליו. בהמשך מסר הווטרינר הרשותי את הכלב לבעליו, שטענו כי הכלב אבד לפני יומיים, תוך הבטחה כי כבר מחר יסדירו את עניין השבב וחיסון הכלבת כפי שנדרש על פי החוק.

במהלך ניסיונות החילוץ נשלח מכתב מטעם האגודה לד"ר נדב גלאון מנהל השירותים הווטרינריים ולד"ר דגנית בן דב הממונה ע"פ חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות, שעיקרו ההפקרות והזלזול המקוממים שמגלים בעקביות הרופאים הווטרינריים הרשותיים. על הכתב הועלה פירוט המקרה הנוכחי, שבו הווטרינר הרשותי ד"ר שרגנהיים הגיע למקום, ראה שאין באפשרותו להוציא את הכלב מהבור והלך לדרכו, ותמיהה על אופן הטיפול הקלוקל והאחריות שאמורים הרופאים מתוקף תפקידם וסמכותם להפגין כלפי בעל חיים הנמצא במצוקה.

אנו מבקשים להודות לכל האנשים שסייעו להצלתו של הכלב ומקווים כי במקרים הבאים רופאי הרשויות בשירותים הווטרינריים ואנשי משרד החקלאות שאמונים על חוק צער בעלי חיים, יפעלו גם הם בזמן אמת למניעת צער מבעלי חיים שנקלעו למצוקה. זה תפקידם.