טובים השניים

מגדלים כלב ושוקלים לאמץ כלב נוסף? חושבים לאמץ שני כלבים ביחד? נעמה רולניק, יועצת האימוצים של האגודה ומאלפת מוסמכת, מרחיבה את היריעה על גידול שני כלבים בבית אחד

מאת נעמה רולניק, יועצת אימוצים באגודה ומאלפת כלבים

 

מי שמגדל שני כלבים יודע לספר על היתרונות הגדולים: הלהקה המאוחדת, הקשר המיוחד בין שני ההולכים על ארבע והעובדה שהם אף פעם לא לבד, גם כשבעליהם נמצאים מחוץ לבית. מאז שאני זוכרת את עצמי משפחתי גידלה כלבים, לעתים שני כלבים ביחד, וכשהייתי מוציאה אותם לטיול ביחד אנשים נהגו לעצור אותי ולשאול בפליאה "שניים?". חלקם גם הוסיפו בציניות "אחד זה לא מספיק?". לשמחתי, כיום זה כבר לא מחזה נדיר לראות אנשים שמגדלים בביתם יותר מכלב אחד ומגמה זו הולכת ומתחזקת.

כלבים הם חיות להקה, וכשאנחנו מאמצים כלב אנחנו יוצרים להקה קטנה משלנו והכלב לומד את מקומו בהיררכיה בהתאם להרכב המשפחה שמגדלת אותו. לרוב הכלב לומד להסתדר ולהכיר את שגרת היום של בעליו, ומבין שהוא יצטרך לשהות כמה שעות לבד עד שחברי הלהקה שלו יחזרו. הכנסת כלב נוסף אולי לא תראה לכלב הוותיק כמו מחווה משמחת ישר מהרגע הראשון, אך בטווח הארוך זה יעשה לו רק טוב, והעובדה שתמיד יש איתו חבר להקה נוסף תקל עליו.

אימוץ של כלב אחד הוא צעד משמעותי וחשוב. לפני שמצרפים אליו כלב נוסף, חשוב לשקול היטב את כל ההשלכות הנובעות מגידול שני כלבים ביחד, לאמץ את הכלב החדש בצורה אחראית תוך התחשבות בכלב הוותיק, ולזכור שלפעמים לא מדובר באהבה ממבט ראשון ושתהליך ההסתגלות עלול לקחת זמן.

כיועצת אימוצים באגודה אני פוגשת אנשים שמעוניינים לאמץ שני כלבים באותו יום. למי שאין ניסיון בגידול כלבים אני ממליצה להתחיל עם כלב אחד, ורק לאחר שיהיו בטוחים כי הם יוכלו לעמוד במשימה לחזור ולאמץ כלב נוסף. לבעלי הניסיון אני אמליץ על אימוץ של לפחות כלב אחד בוגר ומאוזן ולאו דווקא על שני גורים; שלב החינוך הוא תמיד מאתגר ולעבור אותו עם שניים מאתגר כפליים ולרוב מעייף ומייאש, ולכן כדאי למנוע את כישלונו מראש.

כשמאמצים כלב בעצם מרחיבים את המשפחה, ומבחינה כלכלית המשמעות היא הוצאות גדולות, לעתים כפולות. מזון, חיסונים וטיפולים וטרינריים, מוצרים נגד טפילים, משחקים, אביזרים, חטיפים וטיפוח –מומלץ לעשות חשבון מראש ולבדוק שאכן ניתן לממן את כל אלה. גם מבחינה לוגיסטית יש שינויים, שכן כעת צריך להוציא לטיולים שני כלבים ולהשקיע בכל אחד מהם את תשומת הלב הנדרשת. בנוסף, כשיוצאים לחופשה צריך למצוא מישהו שיהיה מוכן לארח ולדאוג לשני כלבים, או לחילופין לחפש פנסיון שיקלוט שני כלבים.

כיצד בוחרים את הכלב החדש שיצטרף לכלב הוותיק? בעלי הכלב בוודאי מכירים היטב את אופיו ואת רמות האנרגיה והצייתנות שלו. חשוב מאוד לוודא שרמת האנרגיה של הכלב החדש תהיה דומה לזו של הכלב הוותיק. לדוגמה, אם כלב סופר אנרגטי יצטרף לכלב רגוע מתוך מחשבה שאולי הוא יוציא אותו מהאדישות, סביר להניח שהכלב השלו יסבול מהצקות ואילו הכלב הפעיל יהיה מתוסכל כי לא יהיה לו שותף לפריקת האנרגיות. החבר הנכון לכלב שסובל מחרדת נטישה יהיה כלב בוגר ומאוזן שישפיע על הכלב החרד ולא להיפך, דבר שעלול לקרות עם גור שעדיין מתעצב ויושפע מהכלב החששן.

גם כלבים חברותיים שמסתדרים ומשחקים עם כלבים אחרים בחוץ, עלולים להגיב באופן אגרסיבי כלפי כלב חדש שייכנס לטריטוריה שלהם. לכן, בעת בחירת הכלב החדש, מומלץ להגיע עם הכלב הוותיק כדי לוודא שיש כימיה ראשונית בין השניים, שהם מתעניינים אחד בשני ובעיקר שההיכרות לא מתלקחת לריב.

כשמביאים את הכלב החדש הביתה, חשוב שהמפגש עם הכלב הוותיק יהיה בחוץ במקום ניטרלי. מומלץ לקחת את שני הכלבים לטיול משותף בחוץ (עם רצועה!), שיעודד חיבור טוב יותר ויפרוק את כל המתח והאנרגיות לפני הכניסה לבית. כששני הכלבים רגועים, אפשר להיכנס אתם הביתה ולהישאר ערניים.

כאמור, כלבים הם חיות להקה ולהקה בנויה מהיררכיה וזה מאוד טבעי שיהיו בין שני הכלבים מאבקי כוח. הכלב הדומיננטי (וזה אינו בהכרח הכלב הוותיק) ינסה להילחם על מקומו ולקחת את השליטה. אפשר לתת לשני הכלבים להסתדר בדרך הטבעית ולריב על מקומם, או לחילופין לטפח את הכלב הוותיק ולהעניק לו תשומת לב (חטיף או משחק) לפני הכלב החדש.

צריך לזכור שכלבים הם בעלי חיים עם יצרים והתנהגות שלעתים יכולה להיות לא צפויה. לכן חשוב להימנע מסיטואציות שיגרמו לכלבים לריב אחד עם השני ולשים לב בעיקר בשלושה מצבים:
האכלה: מזון הוא הגורם הראשון שעלול לגרום למריבה. בימים הראשונים מומלץ להאכיל את הכלבים בנפרד ולשים לב כשמצ'פרים אותם עם חטיפים.
משחק: כלבים נוטים לקחת בעלות על צעצועים ועלולים לריב עם כלב שיתקרב לצעצוע שלהם. לכן כדאי לאסוף את כל הצעצועים בבית ולשים אותם במקום מסודר שנמצא ברשות הבעלים.
תשומת לב: כשמלטפים את הכלב הוותיק והכלב החדש מתקרב, הכלב הוותיק עלול לתקוף את החדש שמנסה לגזול ממנו תשומת לב.

יש כלבים שיוצרים קשר טוב באופן מידי, ולאחרים לוקח זמן להסתגל ולקבל זה את זה. חשוב לתת לתהליך זמן, לסייע לשני הכלבים באופן נכון ובמידת הצורך להתייעץ עם מאלף מקצועי. בסיום התהליך, כששני הכלבים יהפכו להיות חברים טובים, הם יוקירו לבעליהם תודה.