איידס בחתולים

וירוס FIV בקרב חתולים מתבטא בחום, דיכאון, ירידה בתיאבון ודלקות בפה. כיצד מטפלים בו ואיך מונעים הדבקה של חתולים אחרים?

מאת ד"ר הילה ברקת, וטרינרית האגודה

 

למרפאת האגודה מגיעים מדי שבוע חתולים עם דלקות בפה ובעיות חניכיים קשות. לכאורה, ייתכן שמדובר בחתולים שפשוט זקוקים לניקוי שיניים, אולם פעמים רבות דלקת חניכיים, במיוחד בחתולים חסרי בית, עלולה להעיד על בעיה חמורה הרבה יותר.

FIV הוא וירוס, שמועבר בין חתולים בלבד ואינו מדבק לבני אדם או בעלי חיים שאינם חתוליים. הוא נפוץ בעיקר בחתולים חסרי בית, זכרים, מעל גיל 5 שנים. הווירוס מועבר בין החתולים בעיקר דרך נשיכות, מגע דם, רוק, חלב ומגע מיני. ההדבקה יכולה גם להיות מאמא נגועה לגורים שלה.

כאשר החתול נדבק בווירוס (Feline Immunodefeciency Virus (FIV הוא לא  מראה מיד סימני מחלה. בתחילה הווירוס מגיע אל בלוטות הלימפה, שם הוא מתרבה בתוך תאי מערכת החיסון. תוך 4-6 שבועות מתפתחים סימנים כלליים של חום, דיכאון, ירידה בתיאבון והגדלה של קשרי הלימפה, שבדרך כלל הבעלים לא שמים לב אליהם. החתול נראה "בריא", בדמו נוצרים נוגדנים כנגד הווירוס, אולם במקביל הווירוס ממשיך להתרבות ולהרוס את תאי מערכת החיסון.

התהליך הזה הוא אטי ויכול לקחת חודשים עד שנים. בשלב מסוים מערכת החיסון של החתול נחלשת מאוד ואינה מצליחה להגן על החתול מפני הידבקות בזיהומים שחתול ללא הווירוס לא נדבק בהם. מדובר בדרך כלל בדלקות כרוניות קשות בפה, בעור ובמערכות הנשימה והעיכול, שמלוות בזיהום חיידקי, ולעתים אף התפתחות של גידולים סרטניים. בשלב זה החתול חולה מאוד, מדוכא, מפתח חום, ירידה בתיאבון, אובדן משקל, שלשולים, דלקות עיניים, סימנים עצביים ומוות.

ניתן לבצע בדיקת דם לחתול החשוד כנגוע בווירוס כדי למצוא נוגדנים שנוצרו עם פלישת הווירוס לגוף. בדיקת הדם לא תמיד מעידה באופן מוחלט על כך שהחתול נגוע ב-FIV, כיון שקיים חיסון לווירוס שיוצר גם הוא את אותם הנוגדנים. בנוסף, בשלבים הסופיים של המחלה ייתכן שלא יתגלו בדם נוגדנים בכלל והבדיקה תהיה שלילית, למרות שהחתול חולה מאוד. לעתים יש לחזור על הבדיקה כעבור מספר שבועות, כי רק אז רמת הנוגדנים בדם מספיק גבוהה לשם איבחון.

הטיפול הוא בדרך כלל טיפול תומך:
– אנטיביוטיקה כנגד הזיהומים המשניים.
– ויטמינים, נוזלים ומזון בעל ערכים תזונתיים גבוהים לתמיכה בתאי מערכת החיסון.

על מנת לעצור את התפשטות המחלה יש למנוע הדבקה של חתולים נוספים בווירוס FIV, וזאת על ידי הפרדה בין חתולים בריאים לחתולים חולים ומניעת מגע או מריבות עם חתולים אחרים, החזקת החתולים הנגועים בבית וחיסון החתולים הבריאים נגד המחלה אחת לשנה.